Hereke Ö.İ.U. Meslek Yüksek Okulu


Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

Sosyal Sorumluluk Projelerimiz ile, öğrencilerimizin toplumsal yaşamın zenginlikleri, çeşitlilikleri ve sorunları hakkında farkındalık oluşturmalarını, anlamaya ve benimsemeye çalısmalarını, insan odaklı anlayışı geliştirerek pekiştirmelerini, birey olarak kendilerini tanımalarını, bireysel ve kollektif olarak yapabilecekleri konusunda bilinçlenmelerini, yaratabilecekleri katkının değerini keşfetmelerini ve unsuru oldukları topluma ve dünyaya karşı sorumluluk üstlenmeleri için katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Öğrencilerimiz projelerimizde aktif görev alarak bireysel inisiyatif kullanabilme, belirli bir konuda edindiği bilgi ve becerileri eleştirel bir anlayışla değerlendirebilme, bağımsız çalışabilme ve sorumluluk alabilme, ögrendiklerini paylaşıp aktarabilme, organizasyon ve yönetim yetkinliği oluşturabilme gibi yeteneklerini geliştirebiliyorlar.

Okulumuzda yaş almış büyüklerimize, çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik ayrıca çevre, geri dönüşüm, hayvan hakları, kadına şiddet gibi toplumsal duyarlılık gerektiren konularda çok farklı projeler planlıyor ve hayata geçiriyoruz. Eğitimde Yeniden Yapılanma ve Kalite Süreci ile birlikte Toplumsal Duyarlılık dersini de seçmeli ders olarak her dönem açarak yeni projeler üretmeyi ve var olan projelerimizi sürdürmeyi hedefliyoruz.

Projelerimizin bir çoğu Üniversitemizin düzenlemiş olduğu “Aktif Vatandaşlık ve Toplumsal Sorumluluk Sempozyumu”nda öğrencilerimiz tarafından sunulmuş ve çok beğeni almıştır.

İlk projemiz 2008 yılında Öğrenci Kulübümüz tarafından öğretim elemanımız Ayfer Özmen’in önderliğinde, suyu kullanma ve koruma politikalarını desteklemek amaçlı, bilinçlendirme çalışmaları yapmak üzere başlatılan “Suyun Gözyaşları” isimli projedir. Bu proje ile suyun öneminin ve tasarrufunun toplumun her kesimine, özellikle ilköğretim çağındaki çocuklara kazandırılmasının önemi vurgulanmak istenmiş, proje süresince 500 gönüllü üniversiteli öğrenci ile Kocaeli, İstanbul, Mersin, Batman, Bartın, Mardin ve Denizli’de toplam 273 okula ve 74434 öğrenciye ulaşılmıştır. Proje kapsamında KOÜ Erasmus Staj hareketliliğinde Almanya’dan Suzan Kızılırmak ve Rotary öğrenci değişimi ile gelen Juliana Schield adlı öğrenciler de projeye katkı sunmuşlardır.

“Suyun Gözyaşları” projesi Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından 25-27 Ekim 2011 tarihlerinde gerçekleştirilen “XVI. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu”nda 207 poster çalışması arasından 3ncülük ödülü almaya hak kazanmıştır. Ayrıca proje, Pamukkale Üniversitesi Yeni Ufuklar Kulübü 2010 yılı ÜNİAKTİVİTE’ nin düzenlediği ve 716 üniversite kulübünün katıldığı yarışmanın “Sosyal Sorumluluk“ kategorisinde de 2ncilik ödülü almıştır.

Sosyal Sorumluluk Projelerimizden en önemlisi olan “Suyun Gözyaşları” projesi Düzce Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu öğrenci  sempozyumunda öğrencilerimizin sunduğu bir tebliğ ile anlatılmış, II. İstanbul Su Forumunda, proje ortağımız Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu ile birlikte “Kadın ve Su Politikası” adlı panelde de sunulmuştur. Ayrıca Marsilya’da düzenlenen 6ncı Dünya Su Forumunda da temsil edilmiş ve Avrupa Soroptimist Kulüpleri tarafından teşekkür mektubu ile tebrik edilmiştir.

Sosyal Sorumluluk Projelerimizden bir kısmını sürdürülebilir olarak planladık. Önümüzdeki dönemlerde de bu projelere yenilerini katarak toplumsal duyarlılık konusuna gençlerimizin dikkatini çekmeyi hedefliyoruz.

Projelerimizle ilgili detaylı bilgi ve fotoğraflara
“Hereke Ömer İsmet Uzunyol MYO Sosyal Sorumluluk Projeleri”  adlı Facebook sayfamızı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz: Link

 

Sürdürülebilir Projelerimiz

 •        Suyun Gözyaşları
 •        Temiz Gelecekler        
 •        Eskinin Oyunları Geçmişin Tadları
 •        Geçmişten Geleceğe Uzanan Eller
 •        Gelecekten Geçmişe Uzanan Eller

 

Gerçekleştirilen Projelerimiz

 •        Senin de bir Fidanın Olsun
 •        Benim Adım Kadın
 •        Kınalı Mehmetçikler
 •        Geri Dönüşümle Sanat
 •        Parmaklıklar Arasından Doğan Güneş
 •        Bıraktığın Gibi Bul